Staff Council
 

ATMA RAM SANATAN DHARMA COLLEGE :  NEW DELHI - 110021

    STAFF COUNCIL - 2018-19

 

 

CHAIRMAN -           Dr. Gyantosh Kumar Jha

SECRETARY  -           Dr. Vinita Tuli

 

 

I           STAFF COUNCIL AFFAIRS COMMITTEE

                1  Dr. V.K.Arora

                2  Dr. Anamika Prasad

                3  Dr. Asha Pandey

 

II          CANTEEN COMMITTEE

         1  Mr. Neeraj Mishra (Convener)

2  Mr. Vikas Kumar (Member)

3  Dr. Amit Singh(Member)

4  Bursar, Ex-officio

5  Dr. K.K. Sharma (DPE Ex-officio)

6  Mr. V.K. Mishra (A.O.  Ex-officio)

7  Secretary, Karamchari Union

 Secretary, Students Union

9  Mr. Ashok ( Convener, Students’ Advisory Committee, Ex-officio)

III        STUDENTS’ UNION ADVISORY COMMITTEE

 

1  Mr. Ashok (Convener)

2  Dr. Devendra Kumar Rana

3  Dr. Ram SwaroopMaharia

 

IV        FUND ALLOCATION COMMITTEE

 

1  Bursar (Ex-Officio)

 

V         WORLD UNIVERSITY SERVICE

 

1  Dr. Syed MubinZehra

 

VI        FINE ARTS & CRAFTS SOCIETY

 

1  Dr. Anjali Gupta (Convener)

2  Dr. CharuMathur

 

 

VII       CULTURAL SOCIETY

 

1  Dr. NidhiDureja  (Convener)

2  Dr. Rosy Sinha

3  Mr. Raj Kumar Bhagat

 

VIII      HINDI DEBATING SOCIETY

 

         1  Ms. Vijjika Pandey Singh (Convener)

2  Dr. Indrajeet Kumar Jha

 

IX        ENGLISH DEBATING SOCIETY

 

1  Ms. Mousumi Ray (Convener)

2  Ms. Gurvandana R.M. Singh

 

X         GANDHI STUDY CIRCLE

 

1  Dr. BhavNathJha (Convener)

2  Dr. Indrajeet Kumar Jha

 

XI        SPORTS BOARD

 

1  Dr. K.K. Sharma, DPE                                      -              (Convener)

2  Dr. Ram SwaroopMaharia                                 -              Volleyball &Basketball

3  Mr. AgamDwivedi                                            -              Football

4  Ms. KokilaNegi                                                -              Table Tennis

5  Mr. S.Shankar Subramanian                             -              Cricket

6  Dr. Rajeev Singh                                             -              Chess

7  Dr. AvanishPratap Singh                                   -              Badminton

8  Dr. Surender Singh                                          -              Hockey

9  Dr. Prem Chand                                               -              Wrestling

10  Mr. MohdSadiq                                              -            Mountaineering               

11  Dr. K.K. Sharma                                            -              Athletics

 

XII       COMMON ROOM COMMITTEE

 

1  Ms. KokilaNegi(Convener)

2  Dr.  Shubha Dwivedi

3  Dr.  Rosy Sinha

 

XIII      DRAMATIC SOCIETY

1   Mr. Deepankar(Convener)

2   Mr.  Dharmendra Kumar Neeraj

3   Dr. R.C Adarsh

 

XIV     POPULAR LECTURE SERIES

 

1  Mr. Vikas Kumar (Convener)

2  Mr. Shankar Subramanian

3  Dr.  Shubha Dwivedi

 

XV       FILM APPRECIATION SOCIETY

 

1  Ms.  MaitrayeeRoychoudhary(Convener)

2  Ms.  Vijjika Pandey Singh 

3  Ms.  Priyanka Kulhari

 

 XVI     AMBEDKAR STUDY CIRCLE

           

1   Mr. Ajeet Kumar (Convener)

2   Mr. O.P. Yadav

 

XVII    PHOTOGRAPHY SOCIETY

 

1   Dr. S.C. Mohapatra (Convener)

2   Dr. Anjani Kumar Singh

3   Dr. Anjali Sharma Kaushik

 

 XVIII     ENACTUS SOCIETY

1  Dr. Manika Jain (Convener)

2   Mr. Amit Kumar

3   Dr. Manish Kumar

 

XVIII   INCHARGE OF VARIOUS SOCIETIES/ASSOCIATIONS

 

1  Dr. Anil Kumar                                                                  Chemistry

2  Dr. Anjali Gupta                                                                 Commerce

3  Mr. RanjanSwarnakar                                                         Economics         

4  Ms. Rosy Sinha                                                                  English

5  Ms. JyotikaJogi                                                                  Electronics

6  Dr. RenuBala                                                                     Hindi

7  Mr. Deepankar                                                                  History

8  Mr. Anil Kumar Rajak                                                         Mathematics

        9  Dr. AvanishPratap Singh                                                     Physics

        10  Dr. Amit Singh                                                                Political Science

11  Dr. V. S. Dixit                                                                 Computer Science

         12  Dr. Swati M. Biswas                                                        Botany

         13  Dr. A. Sudha Devi                                                           Sanskrit

 

XIX SEMINAR

 

1              Dr.  SunitaBhagat                                                            Chemistry

2              Mr.  V. K. Jain                                                                  Commerce

3              Ms. Apra Sinha                                                                Economics

4              Dr. Prerna Sinha                                                              English

5              Mr. SaruchiTandon                                                            Electronics

6              Dr. Jaspali Chauhan                                                         Hindi

7              Mr. Deepankar                                                                 History

8              Ms. Priyanka Yadav                                                         Mathematics

                9              Mr. Shankar Subramanian                                                Physics

                10           Ms. AggyaPandeya                                                            Political Science

                11           Dr. V. S. Dixit                                                                   Computer Science

                12           Dr. Swati M. Biswas                                                           Botany

                13           Dr. A. Sudha Devi                                                             Sanskrit

 

XX       TIME TABLE COMMITTEE

1              Dr. Asha Pandey (Overall Convener & Arts Convener)

2              Mr. KokilaNegi (Commerce Convener)

3              Dr. Anjani Kumar Singh (Science Convener)

4              Ms. Richa Suri

5              Mr. GautamChoubey

6              Ms. Anju Rustogi

7              Mr. Mihir Kumar Jha

8              Mr. AgamDwivedi

9              Dr. Sangita Aggarwal

10           Dr. Anamika Prasad

11           Dr. A. Sudha Devi

12           Dr. V. S. Dixit

13          Dr. Swati Biswas

 

XXI     ATTENDANCE COMMITTEE

                    Dr. VibhaNarang  (Convener)

2                     Dr.  Rakesh

3                     Dr. A Sudha Devi

4                     Ms. Anju Rustogi

5                     Dr.  Anil Kumar Singh

6                     Dr. V.M. Jha

7                     Mr. NareshDhawan

8                     Dr. V. S. Dixit

9                     Mr. Dharmendra Kumar Neeraj

10                 Ms. Mousumi Ray

11                 Dr. Prashant Singh

12                 Mr. AshutoshMeena

13                 Mr. MohdSadiq

 

XXII    ACADEMIC PLANNING COMMITTEE

1                     Dr. SunitBhagat (Convener)

2                     Ms. KokilaNegi

3                     Ms. Richa Suri

4                     Mr. GautamChoubey

5                     Dr.  MeenaDadu

6                     Dr. Sanjay Singh Baghel

7                     Mr. Mihir Kumar Jha

8                     Mr. Amit Kumar

9                     Mr. Ashok

10                 Dr. Indrajeet Kumar Jha

11                 Dr. V. S. Dixit

12                 Dr. A. Sudha Devi

13                 Dr. Swati M. Biswas

 

XXIII   FEE CONCESSION AND STUDENTS AID FUND COMMITTEE

 

1                     Dr. AshutoshVishwaBandhu  (Convener)

2                     Dr. Swati M. Biswas

3                     Mr. Neeraj Mishra

4                     Dr. Uma Sanajy Singh

5                     Mr. Ravish

6                     Ms. ManjulaSholapurkar

7                     Dr. JyotikaJogi

8                     Dr. Asha Pandey

9                     Ms. RenuBahuguna

10                 Dr. Monica Suri

11                 Dr. I.M Jha

12                 Dr. V. S. Dixit

13                 Dr. A. Sudha Devi

 

XXIV   COLLEGE MAGAZINE COMMITTEE

1                     Dr. Manika Jain (Convener)

2                     Dr. A. Sudha Devi

3                     Dr. NidhiDureja

4                     Ms. Apra Sinha

5                     Ms. Priyanka Kulhari

6                     Dr. JyotikaJogi

7                     Dr. Ram Ratan Prasad

8                     Dr. PriyamBarooh

9                     Ms. Anil Kumar Rajak

10                 Dr. Anjali Sharma Kaushik

11                 Dr. BhavNathJha

12                 Dr. V. S. Dixit

13                 Dr. Swati M. Biswas

 

XXV    LIBRARY COMMITTEE

1                     Dr. BhaskaraNand Pant

2                     Ms. Nidhi Bansal

3                     Ms. ManjuPande

4                     Ms. ShivaniPhukan

5                     Dr. MeenaDadu

6                     Dr. Sanjay Singh Baghel

7                     Dr. Syed MubinZehra

8                     Mr. A.S Prajapati

9                     Dr. Devendra Kumar Rana

10                 Dr. Anamika Prasad

11                 Dr. V. S. Dixit

12                 Dr. VibhaNarang

13                 Dr. A. Sudha Devi

 

 

XXVI   CAMPUS IMPROVEMENT COMMITTEE

 

1                     Dr. Manish Kumar  (Convener)

2                     Dr. Sandeep

3                     Ms. Manju Pandey

4                     Ms. G.R. M. Singh

5                     Dr. MeenaDadu

6                     Ms. Geeta Devi

7                     Ms. AjithaKakumanu

8                     Mr. Kapil Kumar

9                     Dr. Ram SwaroopMaharia

10                 Dr. CharuMathur

11                 Dr. V. S. Dixit

12                 Dr. VibhaNarang

13                 Dr. A. Sudha Devi

 

 

XXVII DISCIPLINE COMMITTEE

 

1                     Mr. Ashok (Convener)

2                     Dr. Devendra Kumar Rana

3                     Dr. Ram SwroopMaharia

4                     Mr. O.P Yadav

5                     Ms..Vijjika Pandey Singh

6                     Dr. R. C Adarsh

7                     Ms. SaruchiTandon

8                     Mr. ShambhuNath Dubey

9                     Dr. V. S. Dixit

10                 Dr. Jai Prakash Garg

11                 Dr. VibhaNarang

12                 Dr. A. Sudha Devi

13                 Dr. Yogesh Kumar

14                 Ms. Preeti Jain

15                 Ms. KonikaKwatra

16                 Dr. AnamikaKadam

 

XXVIII            ADMISSION COMMITTEE (2018-2019)

 

1. B.Sc.(Honours) Chemistry                       -                              1.   Dr. BachanMeena (Convener)

                                                                -                              2.   Mr. Vishnu Kumawat

 2. B.Sc.(Honours) Computer Science          -                              Dr. V.S. Dixit

               

3. B.Sc.(Honours)  Electronics                     -                              1. Ms. Anju Rustagi

                                                                                                                                                                                                                               

4. B.Sc.(Honours) Physics                         -                                 1. Dr. Rajveer Singh

                                                                                                          (Convener)

                                                                                                2. Dr. Manish Kumar

                                                                                                            

5. B.Sc.(Honours)  Mathematics                 -                               1.  Ms. Shilpi Jain(Convener)

                                                                                               2.  Dr. B. K. Tyagi

                                                                                               3.  Ms. Jyoti Kaushik

 

6. B.Sc.(Programme)                                -                              1.  Dr. S. C. Mohapatra(Convenor)

                                                              -                              2.  Dr. Sangita Aggarwal

                                                               -                             3   Dr. AvanishPratap Singh

                                                              -                              4.  Dr. AshutoshVishwaBandhu

                                                              -                              5.  Dr. Kanika Sharma

                                                              -                              6. Dr. V. S. Dixit

                                                                                              

7. B.Com. (Honours)                              -                              1. Ms. KokilaNegi(Convener)

        

8. B.Com. Course                                   -                              1. Ms. Nidhi Bansal

                                                 

9. B.A. (Honours) Economics                   -                              1.  Ms. Richa Suri(Convener)

                                                                                            2.  Ms. ManjuPande

                                                                                            3.  Mr. RanjanSwarnakar

               

10. B.A.(Honours)  English                           -                              Mr. GautamChoubey

                                                                                               

11. B.A. (Honours) Hindi                               -                              Dr.  Sanjay Singh Baghel

                                                                                               

12. B.A. (Honours) History                            -                              Dr. Syed MubinZehra

                                                                                                                                            

13. B.A. (Honours) Political Science                -                              1. Dr. Anamika Prasad (Convener)

                                                                                                                               

14. B.A.(Programme)                                     -                              1. Dr. Shubha Dwivedi (Convener)

                                                                                                   2. Dr. A. SudhaDwivedi

                                                                                                   3. Dr. Surinder Singh

                                                                                                   4. Ms. Kanika Sharma

                                                                                                   5. Ms. ManjuPande

                                                                                                   6.  Ms. Mihir Kumar Jha

                                                                                                   7.  Dr.  RenuBala

                                                                                                                                               

 

               

 

                                                                                               ( Dr. Vinita Tuli )

                                                                                                  Secretary

                                                                                                  Staff Council 2018-19